PANDEMİDE GÜZELLİK KAZANDI

Pandemi süreci boyunca satışlarını artıran sektörlerden birisi güzellik sektörüydü. Bunun nedeni ise dijital satışlara uygun ürün yelpazesi ve insanların kolay karar verebileceği bir fiyat aralığına sahip olmaları. Üstüne bir de eğlenceli makyaj videoları eklenince sektörün online satış grafiği bir anda yükseldi. Haliyle 2020/21 Sonbahar-Kış sezonunda bu yükselişin devam edeceği tahmin ediliyor. Biz de sezon defilelerinde öne çıkan makyaj trendlerinden sizin için bir seçki yaptık.

Gök makyajında Euphoria dizisiyle başlayan renkli ve yaratıcı akım çeşitlenerek devam ediyor. Neondan, pastel tonlara, taşlardan, kalın çizgilere göz çevresinde renkler, gotik parıltılar önümüzdeki sezon da karşımıza çok çıkacak. Dudaklarda kırmızının tonları, şarap kırmızı, kiremit rengi öne çıkıyor. Temiz, duru bir cilt ve belirgin olmayan makyaj da sezon trendleri arasında.

Aynı şekilde, Modiface ve Virtual Artist gibi sanal makyaj uygulamaları da popülerliğini artıracaktır. 2006 yılında Prof. Parham Aarabi tarafından kurulan Modiface endüstrideki sanal gerçeklik teknolojisinin öncüsü olarak, Dior ve Bobby Brown gibi markaların kendi sanal makyaj uygulamalarını yaratmaları için ilham verdi. Bobbi Brown Türkiye de kurumlara özel Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirdiği makyaj uygulamalarının yanı sıra, kişiye özel verdiği online makyaj kursları ile bu konunun öncülerinden oldu.

Güzellik sektörünün en büyük silahı ise canlı yayınlar oldu. Dünyanın geri kalanı bu konsepte yeni yeni ısınırken, Deloitte’a göre Çin’de oldukça yaygın olan canlı yayınlar 2018 yılında 456 milyon izleyiciye ulaşmıştı bile. Bu dönemde ise L’Oréal gibi dev isimler, canlı yayınlara başladılar. Bu platformlardaki başarının altında yatan temel sebeplerden biri yine ürünlerin fiyat aralığı oluyor. Canlı yayında tanıtılan bir ruju satın almaya karar vermek, tahmin edilebileceği üzere 15.000 liralık bir çantayı satın almaya karar vermekten daha kolay. 

2020 Makyaj Trendlerinin Anahtarı

Her şeyden önce Z kuşağının oyuna katılmasıyla 2020 makyaj trendlerinde daha özgür bir yaklaşımın öne çıktığını söylemek gerekiyor. Diziler, filmler ve sosyal medyanın da etkisiyle sınır tanımayan bir yaratıcılıkla, çok daha cesur makyaj stilleri ortaya çıkardı. Özgün çizgiler, yapıştırılan pullar, taşlar veya protezler dışında yüzü bir tuval gibi ele alan makyaj uygulamaları ile sıkça karşılaşacağız. 2020 yılında olabildiğince doğal görünümlerden, ancak özel bir partide rastlayabileceğiniz ışıltılı ve renkli makyaja uzanan geniş bir seçenek var. Euphoria dizinin baş makyaj sanatçısı Doniella Davy veya Bjork’un protez maskelerini yapan James Merry’nin öncülüğünde başlayan bu yeni akımda bir tuval gibi ele alınan yüz yeniden yorumlanıyor.  Gece veya gündüz fark etmiyor; ister pürüzsüz ve ıslak görünümlü bir ciltle, ister neon farlar, metalik ışıltılar, sim, pul, taş veya işlemeli motifler ile kendinize özgü bir makyaj yapabilirsiniz. Yüze yeni bir ifade kazandıran allıklar, takma kirpikler ve geometrik eyeliner uygulaması da yine 2020’nin makyaj trendleri arasında yer alıyor.