2020/21 Sonbahar-Kış Moda Trendleri

DİJİTAL ÇAĞ

ETEK/CEKET               KADİFE            SLİP ELBİSE                ELDİVEN         ALTIN ZİNCİR

İNCE DERİ                   SİYAH              BURJUVA                    YEŞİL               OMUZLAR

Dijitalleşmenin kilit rol oynayacağı 2020/21 Sonbahar-Kış sezonunda sürdürülebilirlik ve sorumlu moda anlayışı pandeminin de etkisiyle daha çok gündemimize girecek. 70’ler, 40’lar ve 90’lardan izler taşıyan sezonun farklı tarzları, farklı desenleri ve renkleri bir araya getiren eklektik bir yanı var. Geleneği fütüristik tarzda yorumlandığı sokak stilleri, hippi elbiselerini burjuva tarzda yorumlandığı günlük şık elbiseler, modern ‘vintage’ parçaları göreceğimiz renkli ama karanlık tarafı da olan bir sezon başlıyor.

 

Geçen sezonun devamı niteliğinde yumuşak pastel tonlarda minimal tasarımlar, bu senenin favori gece elbisesi slip elbiseler, kadifeler, ince deriler, etek-ceket takımlar ve yüksek bel pantolonların ticari şansının oldukça yüksek olacağı sezonun renk kartelasında siyah, toprak tonları ve yeşil öne çıkıyor. Eldiven, şapka, çizme ve eşarp kullanımının oldukça yaygın olduğu sezon stillerinde, kalın altın zincir ve inci detayları her yerde karşıma çıkacak.

İlkbahar/Yaz sezonunu yeni koronavirüs Covid-19 salgınının gölgesinde büyük bir kayıpla geçiren moda endüstrisi, 2020/21 Sonbahar-Kış koleksiyonlarının da aynı akıbeti yaşamaması için çözüm yolları ararken, uzmanlar değişen dijital ortamın gündemi belirleyecek kilit rol üstlendiğine dikkat çekiyor. Tüm dünya, alışverişlerde kısıtlı araçların kullanıldığı, ihtiyaç listesinde önceliklerin değiştiği bir dönemden geçiyor. Sektör oyuncularını dijitalleşme yatırımlarına zorlayan bu sürecin pandemi sona erdiğinde bile tedarik, üretim, giyinme ve alışveriş biçimlerinde kalıcı değişiklikler yapacağı anlaşıldı. Dolayısı ile 2020/21 Sonbahar/Kış moda trendlerine değinmeden önce tüm sektörler için bu ve bundan sonraki sezonları etkileyecek ana trendin üretimden pazarlamaya tüm organizasyonda dijitalleşme olduğunun altını çizmek gerekiyor. İşin ilginç tarafı pandemiden çok önce belirlenen, yazılıp çizilen moda trendleri arasında dijitalleşmenin kilit rol oynayacağı zaten vurgulanıyordu. Görünen o ki yaşanan bu beklenmedik süreç, uzmanların 2020/21 Sonbahar-Kış sezonu moda trend tahminlerini güçlendirecek bir etkiye sahip olacak. İkinci olarak çevresel duyarlılık, sorumlu üretim anlayışı, sürdürülebilir moda anlayışının birkaç sezondur altı çiziliyor ki pandemi, insanlara bu konularda duyarlılık kazandıracak bir etkiye sahip oldu. Üstelik hazır giyim üretimi konusunda edinilen zengin bilgi birikimi ve tekstil teknolojileri sektör oyuncularına faklı malzemeler ve üretim yöntemleri arasında bir seçim şansı tanıdığı için arz ve talepte çok daha sorumlu bir moda yaklaşımının yükselişe geçmesi bekleniyor. Malzeme seçiminden, tasarım ve dikime kadarki süreçte çok daha sorumlu davranan markalar ve tasarımcılar, doğal elyaftan üretilmiş pratik ve dayanıklı giysiler, kaliteli terzilik, geri dönüşüm, fonksiyonel giysiler, vegan deri, geleneğin fütüristik yorumları sezonun vizyonunu oluşturuyor.

Trend uzmanları 2020/21 Sonbahar-Kış sezonunda “yuva” kavramı üzerinde duruyorlar ve güven duygusun önem kazanacağının altını çiziyorlar ki bu tam da salgınla birlikte derinden hissettiğimiz bir şey. Yuva kavramının sadece fiziksel sınırları olan güvenli bir yeri temsil etmediğini, güvenilir insanlar, güvenilir fikirleri de temsil ettiğini hatırlatalım. 2020/21 Sonbahar-Kış sezonunda doğaya yeniden çok daha güçlü bir biçimde bağlanacağız. Dolayısı ile geri dönüşümlü malzemeler, vahşi doğa, yerel malzemeler, doğal kumaşlar, unutulmaya yüz tutmuş kültürler değer kazanırken, teknik kumaşlar ve inovatif ürünler ortaya çıkacak.

SEZONUN OLMAZSA OLMAZLARI

40’ların elbise ve takımları, 70’lerin kült parçaları ile 90’ların ‘grunge’ akımından izler taşıyan 2020/21 Sonbahar/Kış sezonunun yükselenleri arasında siyah deri ve kadifeler, yeşilin her tonu, koyu toprak tonları, etek-ceket takımlar, hacimli montlar ve yüksek bel pantolonlar bulunuyor. Hayvan baskılarına portrelerinin de eklendiği sezonda, ekose, floral desenler, kelebekler, kapitone ve petek dokular dikkat çekiyor. Tül, parlak hafif kumaşlar, lateks, yapay kürkler, farklı ebatta örülmüş trikolar, püskül ve saçaklara yer verilen sezon koleksiyonlarının detaylarında fiyonk ve fırfır kullanımı, omuz ve kol hacimleri dikkat çekiyor. Birkaç sezondur gündemde olan pelerin ve pançoların devam edeceği sezonun tamamlayıcı ürünlerinde eldiven-çizme birlikteliği, şapka, eşarp, kemer ve kalın altın zincirler var.

SEZON

2020/21 Sonbahar-Kış sezonun renk paletinin karanlık yanını siyah temsil ediyor ve günlük giyimden gece elbiselerine kadar her yerde kullanılıyor. Doğayla güçlü bir ilişki kuran sezonun rahatlatıcı renk kartelasında, yeşil ve koyu toprak tonlar bulunuyor.

RENKLERİ

Sokak stillerinde ve spor giysilerde maviler, organik dokularda sürüngen derilerinden ilham alan dijital renkler ve latekslerde doymuş neonların öne çıktığı sezonda, kükürt sarısı, pişmiş tuğla, amber, badem yağı yeşili, macenta moru, şeftali tonları uluslararası renk kuruluşu Pantone’nin önerileri arasında yer alıyor. 2020/21 Sonbahar-Kış sezonunda ikili veya üçlü renk blokları da sıkça karşımıza çıkıyor.  

RENK BLOKLARI

2020/21 Sonbahar-Kış sezonunda Saint Laurent, Dries Van Noten, Celine, MSGM, Anteprima, Christian Siriano, Alberta Ferretti gibi tasarımcıların koleksiyonlarında etkileyici renk birliktelikleri göze çarpıyor.

KUMAŞ VE DESENLER

Geri dönüşümlü kumaşlar, doğal elyaflar, high-tech kumaşların önem kazandığı sezonda kadife, mat saten, deri, yumuşak tiftik, yün, parlak likralı kumaşlar, pazen örme, lateks, kalın pamuklu kumaş, tüvit ve ekoseler öne çıkıyor. Hayli güçlü olan desenlerde ise enerjik ve canlı seçenekler var. Leopar, zebra ve sürüngen dokuları, soyut ve geometrik baskılar, hayvan portreleri, kelebeklerin dikkat çektiği sezon desenlerinde floral desenlerin farklı varyasyonları bulunuyor.

 

SOĞUK KIŞ

Sezonun anahtar kelimelerinden biri örtünmek. Kalın dış giyim parçaları, ‘ower-sized’ kabanlar, paltolar, montlar, uzun elbiseler, eşarplar, eldivenler ve şapkalar ile önümüzdeki sezon ‘ten’ büyük oranda gizleniyor. Pelerinler bir süredir modanın gündemindeydi. Bu sezon özellikle dış giyimde varlığını sürdürürken, bu akıma farklı materyallerden pançolar eklendi. Bunun dışında trençkot veya paltolarda da göğüs hizasına kadar inen daha kısa kapak detayları da oldukça fazla. Koyu renk deri trençkotlar, şık paltolar sezonun hit parçalarından.

KADİFENİN DÖNÜŞÜ

2020/21 Sonbahar-Kış sezonunda müthiş bir geri dönüş yaşayan kadife, en iyi sezonlarından birini yaşayacak. İnce, parlak, yumuşak kadifeler genel olarak düz ve ağırlıklı olarak siyah renkte tercih ediliyor. Özellikle Oscar de la Renta’nın kadife gece elbiseleri sezonun en iyilerinden.

EKOSE ZAMANI

KAPİTONE

ŞIK GECE

Geçmişin görkemli şovlarıyla kıyaslayınca sönük kalsa da Paris haute couture podyumu lüks terziliğin gerektirdiği özel dikiş teknikleri ve özel kumaşların kullanıldığı koleksiyonları ile yüksek modayı temsil ettiğini bir kez daha gösterdi. Saten, kadife, tül ve jakarlı kumaşların kullanıldığı koleksiyonlarda klasik siluetler ağırlıktaydı. Hazır giyim podyumunda ise başka hiçbir aksesuara gerek durmayan ‘slip’ elbiseler vardı. Yaka ve kollar da dahil neredeyse tüm vücudu kapatan tasarımlar, sürpriz kesikler veya hacimler ile farklılaştırılıyor.

YARATICI ‘CUTOUT’

2020/21 Sonbahar/Kış koleksiyonlarının gece elbiselerinde derin dekolteler dikkat çekiyor. Sıkça karşımıza çıkan ‘cutout’ detayları ise hem gece hem de günlük elbiselere karşımıza çıkıyor. Omuzlarda, bel hizasında, yakalardaki kesikler, teni gösteren oyuklar sezonun yükselenlerinden.

GEOMETRİ DERSİ

SHAGGY

ETEK/CEKET

2020/21 Sonbahar-Kış koleksiyonlarının birçoğunda karşımıza çıkan etek/ceket takımlar farklı varyasyonları ile sezonun en belirgin trendi. Miniden maksiye, kalem, kloş, evaze tüm etekleri uygun bir ceketle bir araya getirebilirsiniz. Kullanacağınız kemer ve çizmeler ise tarzınızı belirleyecek.

OMUZ HACİMLERİ

Tasarımcılar birkaç sezondur omuz ve kollardaki hacimlerle oynamayı seviyor. 2020/21 Sonbahar-Kış sezonunda da bu eğilim devam ediyor ve karışımıza yepyeni yorumlar çıkıyor.  Daha sivri ve dik hacimler veya daha düşük omuzla kolların hacim kazandığı tasarımlar sezonun gözdesi.

YENİ GRUNGE

BALON HACİMLER

PARLAK GELECEK

Her sezon özellikle gece elbiselerin olmazsa olmazı gösterişli parıltılar 2020/21 Sonbahar-Kış sezonunda farklı materyaller üzerinde karşımıza çıkıyor. Özellikle gümüş metal parlaklığı, sadece gece elbiselerinde değlil, günlük giyimde de kullanılıyor.  

SAÇAKLI ELBİSELER

Bu sezon püskül ve saçaklar uzuyor ve kimi zaman tek başına bir giysiye dönüşüyor. Kalınlı inceli saçakların kullanımında dikkat edilmesi gereken püf noktası, böyle bir seçimde yeterince hareketli olacak elbiseyi tamamlayacak ayrıntılarda veya diğer parçalarda fazla karışıklığa gidilmemesi.

YARATICI TRİKOLAR

SİYAH OLMADAN ASLA

Bu sezon hedefi tam on ikiden vurmak isteyenler için siyah anahtar kelime. Gece elbiselerinden, kokteyl elbiselerine, dış giyim parçalarından günlük giyime koleksiyonunuza mutlaka siyah bir parça ekleyin.

PUANTİYE

Gucci’den Richard Quinn’e, Marc Jacobs’tan Balenciaga’ya kadar birçok tasarımcı ve moda evi klasik polka deseniyle oynayarak 2020 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarını hareketlendirdi. 

YAZLIK DERİ

İçinde bulunduğumuz sezonun da temel materyallerinden biri olan derinin vegan versiyonu veya kokulu halinin yaygın bir biçimde kullanılmasına belki çok var. Bu yaz ince işlenmiş ve hafif renkli derilere olan ilgi oldukça fazla. 

ŞIK BERMUDA

Trend uzmanları bermuda şortu 2020 İlkbahar/Yaz sezonun ana trendlerin biri olarak gösteriyor. Bottega Veneta’nın deri şortu şimdiden en çok satanlar listesine girerken, Max Mara ve Chloé’ koleksiyonlarında görüldüğü gibi bermuda şort, takım olarak veya tek başına sezonun en rahat stilinin  anahtar parçası konumunda.   

GÜNLÜK DEKOLTE

2020 İlkbahar/Yaz sezonun günlük giyiminde boyun çizgileri ve omuzları gösteren farklı dekolteler göreceğiz. Kare, üçgen veya kesiklerle elde edilen dekolte detaylarını trikolardan elbiselere, gömleklerden bluzlara kadar her parçada görmek mümkün. 

TROPİK ORMAN BASKILARI

Versace’nin Jennifer Lopez’le geri çağırdığı ikonik elbisesini görmekten artık sıkılmış olabilirsiniz ama 2020 yazını istila edecek “jungle” baskılarından kaçamayacaksınız. Yeşilin ağırlıkta olduğu canlı, bereketli tropik orman detaylarında büyük yapraklar, palmiye ağaçları ve renkli kuşlar bulunuyor. Botanik çizimleri ve soyut yaprak motifleriyle tamamlanan bu desenleri elbiselerden aksesuarlara her yerde görmek mümkün. 

TAKIM

Pantolon veya etek takımlar 2020 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarının değişmez görünümlerini oluşturdular. Max Mara, Louis Vuitton ve Gucci gibi kimi markalar ise bununla yetinmeyip ilkbahar için takımlara yelek ekleyerek üç parça haline getirdiler.  Victoria Beckham ve Kwaidan Editions gibi erkek giyiminden ilham alan bol rahat takımların yanı sıra özellikle Alessandra Rich koleksiyonunda görülen şort takımlar da sezonun sokak stillerinden biri olacak gibi görünüyor. 

BEYAZLAR

Doğal elyaflar bu yaz hiç olmadığı kadar popüler olacak. Bundan olsa gerek Valentino şovunu birkaç beyaz pamuklu dokuma ile tasarladığı elbiselerle açtı. Bir çok tasarımcının sezon için, “basit düşün ama asla sıkıcı olma” mottosu doğrultusunda hazırladığı giysiler saflık ve mükemmelliği çağrıştırıyor. 

MİNİMALİZM

90’lar geçtiğimiz sezonlarda da gündeme gelmişti fakat bu sefer cesur desenleri veya için cesur baskıları veya küçük güneş gözlüğü ile değil de güçlü terzilikten çıkmış temiz çizgileriyle tasarımcılara ilham veriyor. Tek başına kullanılan renkler, abartıya kaçmayan zımbalar, ipek elbiseler, ince sade trikolar, örme polo tişörtler, boyun fuları ve basit deri aksesuarlar sezonun yükselenlerinden. 

LITTLE BLACK DRESSES

2020 ilkbahar/Yaz sezonunda tasarımcı ve moda evlerinin riske girmekten kaçınarak klasik gardırobun ikonik parçalarını yeniden yorumladıklarının en iyi göstergesi moda litaratürüne ‘little black dreses’ olarak giren siyah küçük elbiselerin geri dönüşü oldu. Versace’nin şov açılışı için seçtiği üç küçük siyah elbise tesadüf değil. ‘Little black dreses,’ sezon koleksiyonlarının yüzde 75’inde yer aldı. 

DESENLER

Minimalist bir yönü olan 2020 İlkbahar/Yaz sezonunda düz kumaşlar kadar desenli baskılı kumaşlar da koleksiyonlara girdi. 60’lar ve erken 70’lerin ‘psychedelic’ çiçek baskılarının yanında tropik orman, Afrika desenleri, soyut çiçekler, yekpare grafitiler, küçük tekrar eden kır çiçekleri, yaprak, kuş ve meyve illüstrasyonlarının dikkat çektiği sezonda, polka desenleri, ince çizgili ve damalı kumaşlar hayli fazla. 

RENKLER

Beyaz ve beyaza yakın yumuşak tonlar, göz alıcı neonlar, turuncu sarı ve pembeler ile canlı ve cıvıl cıvıl bir yaz geliyor. Uluslararası renk otoritelerinin mint yeşili ve turuncunun üzerinde durduğu sezonda, Valentino, Loewe, Jonathan Simkhai koleksiyonlarındaki beyaz pamuklular ve fildişi sezon renk paletinin en risksiz seçimi gibi görünüyor. Fosforlu tonlar birkaç sezondur öne çıkıyor, ama bu sezon özellikle yeşil olmak üzere neonlar daha rafine biçimde geri dönecek. 

Gerçekçi ve Giyilebilir Moda

2020 İlkbahar/Yaz sezonunda basit ama sıkıcı olmamak arasındaki dengede mantıklı seçimlerin yapılacağı bir sezon bizleri bekliyor. 2020 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarını klasik moda mirasının risksiz alanından beslenerek daha ticari olarak tanımlayan moda uzmanları, tasarımcıların ve modaevlerinin sezon yaklaşımlarını “gerçekçi” ve “giyilebilirlik” sözcükleri üzerinden açıklıyorlar.

Paris, New York, Milano ve Londra moda haftalarında sergilenen koleksiyonların büyük çoğunluğu son derece giyilebilirdi. Tüketicilere, doğrudan tasarımcıların podyumda sergilediği koleksiyonlardan eksiksiz alışveriş yapmalarını sağlayan Moda Operandi ve dünyanın önde gelen 800 markasının ürünlerini satan Londra merkezli Net-a-Porter’ın taleplerine bakıldığında, Basit bir gömlek, doğru renk ve materyalde bir bodysuits, küçük siyah bir elbise, rahat takım veya kısa bir bermuda şort önümüzdeki sezon gardıropların yeni kahramanları olarak görülüyor. 2020 İlkbahar/Yaz sezonunda basit ama sıkıcı olmamak arasındaki dengede mantıklı seçimlerin yapılacağı bir sezon bizleri bekliyor.
Bunun dünyanın içinde bulunduğu endişe verici durum, siyasi belirsizlikler ve ekonomik küçülmeyle de ilgisi olabilir fakat insanların tüketirken daha sorumlu hareket etmeye başladığı da bir gerçek. Geçtiğimiz yıl “çeşitlilik” ile birlikte öne çıkan iki önemli kavram, “Çevreye Duyarlı Ürünler” ve “Sürdürülebilir Moda” 2020 İlkbahar/Yaz sezonunda da etkisini sürdürecek. Moda evleri ve tasarımcılar daha az karbon izi bırakacak materyallere yönelip bunu koleksiyonlarında vurguladıkça, nihai tüketicinin satın alma davranışında avantajlı hale geliyor. Çevresel ve sosyal hesap verilebilirlik önem kazanıyor. Yine aynı şekilde değişen dijital ortamın gündemi belirleyecek kilit rol üstlendiğini de unutmamak lazım.  
Moda Operandi ve Net-a-Porter’ın satın alma davranışlarına bakıldığında, elbise ve trikolarda omuz ve boyun çizgilerini gösteren dekolteler, takımlar, gömlek ve trençkotlarda abartılı yakalar, güncellenmiş trençkotlar, atlet, korse ve sutyene benzeyen üst giyimler, büyük çantalar, ince bantlı sandaletler, abartılı zincir kolyeler, omuz çantaları,  zincir detaylı ayakkabılar önümüzdeki sezon vitrininin hit ürünleri olacak. 

 

2020 İlkbahar/Yaz sezonunda mantıklı giyinmeye odaklanılsa da bu modanın cesur çıkışlarının olmayacağı anlamına gelmiyor. Çünkü 2020 aynı zamanda moda endüstrisinde yeni yeteneklerin konuşulduğu bir yıl olacak. Özellikle kıyafet üretmenin ve yaratmanın yeni yollarını bulan ve ortaya benzersiz tasarımlar koyan Xander Zhou, Ancuta Sarca, Mariah Esa ve Duran Lantink gibi tasarımcıların yarattığı yeni dalganın büyümesi bekleniyor. Artık mevsimler arasında ve gece ile gündüz arasındaki sınırlar daha belirsizleştiğinden koleksiyonlardaki keskinlik de azalıyor, çeşitlilik artıyor. Mayo, trençkot veya parti kıyafetlerini aynı koleksiyonda görme ihtimalimiz artıyor. 
2020’de modayı etkileyecek olaylar arasında Mars’a seyahat ve Elon Musk’ın SpaceX hamlesi; Japonya’da gerçekleşecek 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları gösteriliyor. Moda endüstrisinin en umutlu olduğu bölge olan Asya’da son anda çıkan Covid 19 virüsünün endişeli seyri ve yıkıcı etkilerinin yansımalarını da göreceğiz. Vegan deri ve geri dönüşümlü malzemelerden üretilen kumaşların yanında insanların kendilerini daha güvende hissedeceği korunaklı kıyafetler, anti bakteriyel çalışmaların yükselişe geçmesi bekleniyor. 2020’de Politik etkiler hiç olmadığı kadar modaya yansıyacak ve kültürel ögeleri kıyafetlerin üzerinde daha sık göreceğiz.